Dziewczynki też mogą być strażakami!
Co przychodzi Ci na myśl, kiedy widzisz strażaczkę? Czy to coś nieoczekiwanego?
Większość z nas, myśląc o straży pożarnej, wyobraża sobie mężczyzn. Jednak niezwykle ważne jest, aby młode dziewczęta miały świadomość, że one też mogą wykonywać zawody zwykle kojarzone z mężczyznami. Tak jak pierwsza w Czechach kobieta, która od 2022 roku pracuje w strażackim zespole wyjazdowym. Podobnie młodzi chłopcy mogą kształcić się w zawodach, które społeczeństwo rezerwowało dotąd dla kobiet.
Zawód należy wybierać zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami, a nie według płci.
Złammy schematy: rzućmy wyzwanie stereotypom związanym z płcią
Już w przedszkolu dzieci zaczynają zastanawiać się, co będą robić jako dorośli. I już wtedy podlegają stereotypom dotyczącym płci. Zabawki i zabawy pomagają im rozwijać umiejętności ważne nie tylko w przyszłej pracy, ale i zwykłym życiu. To etap, na którym wzorem do naśladowania są dorośli.
Badania wykazały, że dzieci zaczynają kojarzyć różne zawody z określonymi płciami już na wczesnym etapie rozwoju. W późniejszym życiu dziewczynki częściej wybierają kierunki studiów i zawody związane z edukacją, zdrowiem, opieką i naukami humanistycznymi, zaś chłopcy – z naukami ścisłymi, technologiami, inżynierią czy matematyką (STEM). Mimo że na decyzję o wyborze zawodu wpływa wiele czynników, ważne jest, aby otwarcie dyskutować o oddziaływaniu stereotypów dotyczących płci na ten wybór.
Nierówności płciowe na etapie edukacji przekładają się na rynek pracy i mają ogromny wpływ na dochody i karierę. Wynagrodzenia w sektorze opiekuńczym są znacznie niższe niż w zdominowanych przez mężczyzn branżach energetycznej czy budowlanej.
Aby wyeliminować te stereotypy, musimy zacząć je zwalczać już od najmłodszych lat. Powinniśmy również zastanowić się, jak stereotypy dotyczące płci wiążą się z innymi uprzedzeniami, wzmacniając w ten sposób dyskryminację.
Komisja Europejska podejmuje szereg działań promujących równość płci w edukacji i na rynku pracy. Niektóre z tych działań są ukierunkowane na przyciągnięcie większej liczby kobiet do tych branż, w których są niedostatecznie reprezentowane, takich jak ochrona środowiska, energetyka czy branża cyfrowa. Inne mają na celu zmniejszenie różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Ty też możesz pomóc w walce ze stereotypami dotyczącymi płci. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie ich istnienia i zrozumienie ich wpływu, np. na wybór kariery czy ścieżki edukacji.
Spojrzenie na liczby
Eliminowanie stereotypów dotyczących płci w praktyce
Stereotypy dotyczące płci można przezwyciężyć tylko poprzez podejmowanie zdecydowanych działań i zachęcanie do wyboru kariery bez oglądania się na stereotypy dotyczące płci. Dowiedz się więcej o finansowanych przez UE projektach w zakresie walki ze stereotypami dotyczącymi płci:
Razem podejmijmy odpowiednie działania!
Chcesz walczyć ze stereotypami i pomóc promować równość płci? Aby zwiększyć świadomość w tym temacie, udostępnij materiały kampanii z hashtagiem #EndGenderStereotypes.
Każda osoba ma w sobie potencjał, aby coś zmienić!
- Digital kit - Възможности за избор на кариерабългарски
- Digital kit - Elección profesionalespañol
- Digital kit - Výběr povoláníčeština
- Digital kit - Karrierevalgdansk
- Digital kit - KarriereentscheidungenDeutsch
- Digital kit - Karjäärivalikudeesti
- Digital kit - Επιλογές σταδιοδρομίαςελληνικά
- Digital kit - Career ChoicesEnglish
- Digital kit - Choix de carrièrefrançais
- Digital kit - Roghanna gairmeGaeilge
- Digital kit - Izbor karijerehrvatski
- Digital kit - Scelte professionaliitaliano
- Digital kit - Profesijas izvēlelatviešu
- Digital kit - Karjeros pasirinkimailietuvių
- Digital kit - Pályaválasztásmagyar
- Digital kit - Għażliet tal-karrieraMalti
- Digital kit - LoopbaankeuzesNederlands
- Digital kit - Escolha de carreirasportuguês
- Digital kit - Alegeri de carierăromână
- Digital kit - Kariérne možnostislovenčina
- Digital kit - Izbira kariereslovenščina
- Digital kit - Uravalinnatsuomi
- Digital kit - Karriärvalsvenska