Ir merginos gali būti ugniagesėmis!
Apie ką pagalvoji pamačius ugniagesę moterį? Ar tai netikėta?
Daugelis žmonių, pagalvoję apie ugniagesį, įsivaizduoja vyrą. Tačiau svarbu, kad jaunos merginos suprastų, jog jos taip pat gali dirbti darbus, kurie laikomi vyriškais. Kaip ir pirmoji moteris Čekijos Respublikoje dirbanti ugniagese operatyvinėje avarinėje komandoje nuo 2022 m. Panašiai ir jauni vaikinai gali dirbti darbus, kurie laikomi moteriškais.
Profesijų esmė – gebėjimai ir užsidegimas, o ne lytis.
Pažvelkime kitu kampu: sugriaukime lyčių stereotipus
Nuo pat ankstyvos vaikystės vaikai pradeda svarstyti, kuo jie norėtų būti užaugę. Net tada jų siekius formuoja stereotipai. Jiems duodami žaislai ir siūlomos veiklos formuoja įgūdžius, kurie taps svarbiais ne tik darbe, bet ir gyvenime. Suaugusieji, būdami pavyzdžiu, taip pat stipriai veikia vaikus.
Tyrimai parodė, kad vaikai ankstyvame amžiuje pradeda skirtingas profesijas sieti su tam tikra lytimi. Užaugusios mergaitės labiau linkusios rinktis studijas arba profesinį mokymąšvietimo, sveikatos, socialinių ir humanitarinių mokslų srityse, o berniukai dažniau renkasi ir baigia studijas ar profesinį mokymą gamtos, technologijų, inžinerijos ir matematikos srityse (STEM). Nors daugelis veiksnių gali paveikti tokius sprendimus, svarbu aptarti lyčių stereotipų daromą įtaką.
Lyčių nelygybė švietimo srityje kartojasi ir darbo rinkoje. Tai veikia ir pajamas, ir karjeras. Pavyzdžiui, priežiūros sektoriuje atlyginimai yra daug mažesni nei energetikos ar statybų sektoriuose, kuriuose dominuoja vyrai.
Svarbu ankstyvame amžiuje atpažinti stereotipus tam, kad juos sulaužytume. Taip pat turėtume apsvarstyti, kaip lyčių stereotipai sąveikauja su kitomis išankstinio nusistatymo formomis, skatina diskriminaciją.
Europos Komisija imasi įvairių veiksmų, kad skatintų lyčių lygybę švietime ir darbo rinkoje. Kai kuriomis priemonėmis siekiama pritraukti daugiau moterų į sritis, kuriose jų vis dar trūksta, pavyzdžiui, aplinkos, energetikos ir skaitmeninės pramonės srityse. Kitomis stengiamasi sumažinti atotrūkį tarp lyčių. Tu taip pat gali imtis mažų darbų ir siekti panaikinti lyčių stereotipus. Pirmasis žingsnis – identifikuoti juos ir jų daromą poveikį, pavyzdžiui, mūsų karjerai ir studijų pasirinkimams.
Ką sako skaičiai?
Lyčių stereotipų nustatymas praktikoje
Įveikti lyčių stereotipus galime tik imdamiesi konkrečių veiksmų ir skatindami rinktis karjerą nesivadovaujant lyčių stereotipais. Sužinok apie ES finansuojamus projektus, kurių tikslas – kovoti su lyčių stereotipais:
Veikime kartu!
Nori laužyti stereotipus ir padėti skatinti lyčių lygybę? Norėdamas šviesti kitus šia tema, pasidalink kampanijos medžiaga su grotažyme #EndGenderStereotypes.
Visi gali prisidėti prie pokyčių!
- Digital kit - Възможности за избор на кариерабългарски
- Digital kit - Elección profesionalespañol
- Digital kit - Výběr povoláníčeština
- Digital kit - Karrierevalgdansk
- Digital kit - KarriereentscheidungenDeutsch
- Digital kit - Karjäärivalikudeesti
- Digital kit - Επιλογές σταδιοδρομίαςελληνικά
- Digital kit - Career ChoicesEnglish
- Digital kit - Choix de carrièrefrançais
- Digital kit - Roghanna gairmeGaeilge
- Digital kit - Izbor karijerehrvatski
- Digital kit - Scelte professionaliitaliano
- Digital kit - Profesijas izvēlelatviešu
- Digital kit - Pályaválasztásmagyar
- Digital kit - Għażliet tal-karrieraMalti
- Digital kit - LoopbaankeuzesNederlands
- Digital kit - Wybór karierypolski
- Digital kit - Escolha de carreirasportuguês
- Digital kit - Alegeri de carierăromână
- Digital kit - Kariérne možnostislovenčina
- Digital kit - Izbira kariereslovenščina
- Digital kit - Uravalinnatsuomi
- Digital kit - Karriärvalsvenska