Arī meitenes var kļūt par ugunsdzēsēju!
Kas tev nāk prātā, redzot sievieti ugunsdzēsēju? Vai tas tev šķiet neparasti?
Lielākā daļa cilvēku, domājot par ugunsdzēsēju, iztēlojas vīrieti. Tomēr ir svarīgi, lai meitenes saprastu, ka arī viņas var veikt darbu, kas tradicionāli tiek uzskatīts par vīriešu darbu. Piemēram, pirmā sieviete Čehijā, kas 2022. gadā kļuva par ugunsdzēsēju neatliekamās palīdzības dienestā. Līdzīgi arī zēni var veikt darbu, ko cilvēki tradicionāli varētu uzskatīt par sieviešu darbu.
Profesijas izvēlei jābūt balstītai uz profesionālajām spējām un aizraušanos ar darbu, nevis uz konkrētu dzimumu.
Ārpus rāmjiem: pienācis laiks lauzt dzimumu stereotipus
Jau bērnudārzā bērni sāk aizdomāties, ko viņi vēlētos darīt, kad izaugs. Jau tad viņus ietekmē dzimumu stereotipi. Rotaļlietas un aktivitātes, kas viņiem tiek piedāvātas, palīdz attīstīt prasmes, kas ir svarīgas ne tikai darba vidē, bet arī dzīvē. Tāpat bērnus būtiski var ietekmēt arī piemērs, kādu rāda pieaugušie.
Pētījumi ir pierādījuši, ka bērni jau agrīnā vecumā dažādus darbus sāk saistīt ar noteiktu dzimumu. Vēlāk dzīvē meitenes biežāk izvēlas studijas vai profesionālo apmācību izglītības, veselības, labklājības un humanitāro zinātņu jomā, savukārt zēni biežāk izvēlas studijas vai profesionālo apmācību zinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātņu un matemātikas (STEM) jomā. Lai gan šādus lēmumus var ietekmēt daudzi faktori, ir svarīgi ņemt vērā arī dzimumu stereotipu ietekmi.
Dzimumu nevienlīdzība izglītības jomā novērojama arī darba tirgū. Tas ietekmē ienākumu apmēru un karjeras iespējas. Piemēram, atalgojums aprūpes nozarē ir daudz zemāks nekā enerģētikas vai būvniecības nozarēs, kurās vērojams vīriešu pārsvars.
Lai lauztu stereotipus, ir svarīgi tos apgāzt jau bērnībā. Mums arī jāņem vērā, kā dzimumu stereotipi mijiedarbojas ar citiem aizspriedumiem, tādējādi pastiprinot diskrimināciju.
Eiropas Komisija veic virkni pasākumu, lai veicinātu dzimumu līdztiesību izglītības jomā un darba tirgū. Dažu pasākumu mērķis ir piesaistīt vairāk sieviešu jomām, kurās viņas ir nepietiekami pārstāvētas, piemēram, vides, enerģētikas un digitālajā nozarē. Savukārt citu pasākumu mērķis ir novērst vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirības. Arī tu vari iesaistīties cīņā pret dzimumu stereotipiem. Pirmais solis ir tos apzināties un saprast, kā tie ietekmē, piemēram, mūsu karjeras un izglītības izvēli.
Statistikas datu piemēri
Dzimumu stereotipu novēršana praksē
Mēs varam izskaust ar dzimumu saistītos stereotipus, tikai veicot konkrētus pasākumus un mudinot pieņemt lēmumus par karjeras izvēli, nebalstoties uz dzimumu stereotipiem. Uzzini par dažiem ES finansētiem projektiem dzimumu stereotipu novēršanai:
Darbosimies kopā!
Vai vēlies atspēkot stereotipus un palīdzēt veicināt dzimumu līdztiesību? Lai palīdzētu veicināt izpratni par šo tēmu, dalies ar kampaņas materiāliem, izmantojot tēmturi #EndGenderStereotypes.
Ikviena cilvēka spēkos ir radīt pārmaiņas!
- Digital kit - Възможности за избор на кариерабългарски
- Digital kit - Elección profesionalespañol
- Digital kit - Výběr povoláníčeština
- Digital kit - Karrierevalgdansk
- Digital kit - KarriereentscheidungenDeutsch
- Digital kit - Karjäärivalikudeesti
- Digital kit - Επιλογές σταδιοδρομίαςελληνικά
- Digital kit - Career ChoicesEnglish
- Digital kit - Choix de carrièrefrançais
- Digital kit - Roghanna gairmeGaeilge
- Digital kit - Izbor karijerehrvatski
- Digital kit - Scelte professionaliitaliano
- Digital kit - Karjeros pasirinkimailietuvių
- Digital kit - Pályaválasztásmagyar
- Digital kit - Għażliet tal-karrieraMalti
- Digital kit - LoopbaankeuzesNederlands
- Digital kit - Wybór karierypolski
- Digital kit - Escolha de carreirasportuguês
- Digital kit - Alegeri de carierăromână
- Digital kit - Kariérne možnostislovenčina
- Digital kit - Izbira kariereslovenščina
- Digital kit - Uravalinnatsuomi
- Digital kit - Karriärvalsvenska